Obec Jiříkov

oficiální stránky obce

Mobilní rozhlas

Informace RSS kanálu mobilního rozhlasu MUNIPOLIS:


 1. K dnešnímu svátku přejeme všem dětem jen samé krásné dny s úsměvem na tváři a děkujeme, že nás učí, jak se bezvýhradně radovat a uvědomit si opravdový smysl života.

  A právě na Mezinárodní den dětí předala starostka dárkový balíček pro naši novou malou občanku Stefanii Charlot Tomkovou z Jiříkova, která se narodila 10. dubna, kdy měřila 50 cm a vážila 3,50 kg. Stefi, rodičům i sourozencům přejeme štěstí, lásku, zdraví a splnění všech snů!

   

 2. Proč jsme nechali ořezat kaštany na náměstíčku naproti hradu Sovinec?

  Protože u všech 4 stromů vznikly pod rozvětvením rozsáhlé dutiny, kam vtékaly srážkové vody, navíc někde se projevovala i viditelná hniloba dřevních částí, nechali jsme zpracovat soudním znalcem odborný posudek zdravotního a bezpečnostního stavu těchto stromů.

  Bohužel se ukázalo, že velmi akutně hrozí riziko vývratu, zlomu kmene či celkového rozpadu koruny, protože všechny stromy mají kvůli absenci pravidelné údržby podstatně narušenou stabilitu. Rozumnou alternativou by bylo stromy nechat pokácet, ale rozhodli jsme se o ně zabojovat a povolat odbornou arboristickou firmu, která provedla lokální stabilizační řezy. Těmi se sníží nežádoucí zatížení stromu a zůstane tak naděje na zachování těchto možná až stoletých jedinců. 

  Protože riziko rozpadu koruny a pádů jejich částí na přilehlé komunikace označil soudní znalec za významné, doporučil, aby se lokální redukce koruny z důvodu stabilizace provedla okamžitě, protože jen tak můžeme zabránit případným škodám na zdraví, majetku, nedejbože životech (zákon takovýto postup samozřejmě umožňuje).

  Chápeme, že z pohledu kolemjdoucích vypadal tento zásah dramaticky, ale opak je pravdou – k nechtěným dramatům by mohlo dojít, pokud bychom ořez nenechali provést! Zároveň tímto zvýšíme šance na přežití této okrasy Sovince, nebo aspoň získáme čas na rozhodnutí a realizaci případné náhrady kaštanů v budoucnu. Věříme, že vynaložení nemalých finančních prostředků a úsilí na záchranu našich kaštanů má smysl.

   

   

   

   

 3. Všechny malé i velké návštěvníky srdečně zveme na vesmírné cestování v rámci Dětského dne, který se koná v sobotu 24. června od 10:00 na hřišti FC Kolos v Jiříkově.

  Zároveň hledáme dobrovolníky, kteří pomohou s dohledem u jednotlivých stanovišť, s rozdáváním odměn a občerstvení atd. Hlásit se můžete na obecním úřadě nebo přímo starostce na tel. 724 180 525.

  Milé maminky, babičky,  tatínci, dědečci a další příbuzní či sousedé, zapojte se, prosím, a přispějte k báječné akci pro naše děti. Předem děkujeme!

   

 4. Letošní ročník soutěže o nejkrásnější květinovou výzdobu se blíží! Posílejte fotky svých rozkvetlých truhlíků, květináčů, předzahrádek i zahrádek a vyhrajte poukázku do Lidlu. 

  Protože chceme, aby se kvetoucí nádherou potěšilo co nejvíce lidí a abychom společně zkrášlili veřejný prostor, je třeba dodržet podmínku, že květinová výzdoba je viditelná z veřejně přístupného místa (ze silnice, z místní cesty atd.).

  Držíme palce všem zahradnicím a zahradníkům a těšíme se na dechberoucí fotografie!

 5. Na sběrném místě v Jiříkově a také na parkovišti na Sovinci jsou umístěny nové šedé kontejnery na sběr drobného kovového odpadu.

  Patří sem:hliníkové i železné plechovky od nápojů a potravin, kovová víčka nebo zátky, alobal a další kovové drobnosti z domácností, jako jsou hřebíky, šroubky, kancelářské svorky, drátěná ramínka či staré klíče.

  Nepatří sem:plechovky od barev a jiných nebezpečných látek, tlakové nádoby se zbytky nebezpečných látek, objemnější kovové odpady ani domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení složená z více materiálů.

  Prosíme zároveň, abyste i u kontejnerů na kovy dodržovali zásadu minimalizace objemu a například plechovky od nápojů před vhozením sešlápli.

  Děkujeme za spolupráci a věříme, že se nám společně opět podaří ušetřit náklady i životní prostředí. 

 6. V sobotu 20. května se Kemp Indiana v Janovicích u Rýmařova stane dějištěm uměleckého festivalu JES Art. Kromě děl tvůrců nejen z podhůří Jeseníků představí také výtvarné a taneční workshopy, sochařské sympozium a koncert skupiny P.O.H. v 15 hodin. Vstup je zdarma.

 7. Obecní knihovna v Jiříkově od 14. května mění otvírací dobu na letní provoz. Na adrese Jiříkov 85 (budova bývalého obecního úřadu)  má otevřeno vždy v neděli od 18:00 do 20:00.

  Těšíme se na stávající i nové čtenáře každého věku. Můžete si přijít vybrat z velkého množství knih všech žánrů a pokud něco náhodou nemáme, rádi to pro vás objednáme!

   

 8. Vzhledem k omezenému provozu sběrného a třídícího centra Městských služeb v Rýmařově, kde momentálně probíhají stavební opravy a kam míří objemný odpad ze sběrného místa v Jiříkově, vás naléhavě prosíme o spolupráci při vyvážení vašeho (nejen) objemného odpadu.

  V přiloženém desateru najdete hlavní zásady správného nakládání s odpady. Aktuálně je nejdůležitější, abyste:

  - odpad správně roztřídili

  - zmenšili jeho objem (sešlápli plasty, rozřezali kartóny, rozebrali nábytek...) 

  - v žádném případě nenechali odpad ležet na zemi ve sběrném dvoře ani u kontejnerů!

  Vážíme si toho, že odpady odvážíte na místa k tomu určená a že se snažíte třídit. Pokud k tomu  společně přidáme trochu trpělivosti a ohleduplnosti, ale také další kontejnery na tříděný odpad (už brzy to budou např. nádoby na kovy), dosáhneme ještě lepších výsledků!

 9. Nezapomeňte využít příležitosti vyjádřit svůj zájem o nákupy v pojízdné prodejně, případně o rozvážkovou službu. Anketa bude uzavřena už v pondělí 15. května!

  Vyjádřit se můžete buď vyplněním a doručením formuláře, který jste našli v posledním čísle zpravodaje Zprávy z konce světa, nebo pohodlně na tomto odkazu:

  anketa_pojizdna_prodejna

 10. Každoroční povinné očkování psů proti vzteklině proběhne ve středu 17. května postupně v jednotlivých místních částech. 

 11. Ve středu 10.5. od 7:30 do 17:00 prakticky v celém Jiříkově nepůjde elektřina.

  Z tohoto důvodu bude také uzavřen Obecní úřad. V nutných případech volejte na mobil starostky 724 180 525. Děkujeme za pochopení. 

 12. Oproti rozpisu zápasů začne utkání žáků FC KOLOS Jiříkov v sobotu 6.5. už v 10:00 hod. Přijďte se podívat na naše fotbalové naděje a podpořte je na domácím hřišti!

 13. Chcete si pohodlně prohlédnout  mapy pozemků v katastru obce? Máme dobrou zprávu -  je pro vás připravena aplikace pro občany  MůjGIS Jiříkov.

  Aplikace se spouští ve webovém prohlížeči na adrese https://www.mujgis.cz/jirikov/index.xhtml

  Jsou zde zpřístupněna základní data Katastru nemovitostí, Územní plán, Ortofotomapy, Císařské otisky.

  Popis k aplikaci a další informace jsou k dispozici na obecních webových stránkách v sekci Mapy obce.

  MAPY obce - text.pdf

 14. Již jednou odložený zápas se přesouvá na pondělí 8.5., přijďte podpořit družstvo mužů FC KOLOS na domácí hřiště v Jiříkově!

 15. Letošní třetí veřejné zasedání zastupitelstva obce se neslo ve velmi pracovním duchu, projednávalo se celkem 18 bodů, které  - jak věříme - přispějí k zlepšení kvality života v našich obcích.  

  Usneseni_ZO_03_2023.pdf

 16. Ke každoročnímu pochodu na Sovinec se můžete přidat kdekoliv na trase Lomnice- Ryžoviště- Jiříkov. Občerstvení zajištěno, stačí si vzít turistickou obuv a dobrou náladu!

 17. Od  pondělí 24. dubna 2023  budou kvůli výměně sloupů nadzemního vedení ČEZ probíhat stavební práce, které mohou dočasně omezit provoz na silnici III/4455 na průtahu Jiříkovem směrem na Kněžpoli.

  Prosíme, respektujte dopravní značky a dbejte zvýšené opatrnosti!

  Děkujeme za pochopení.

   

 18. Přijďte podpořit muže a žáky FC KOLOS Jiříkov v jarní části fotbalové soutěže! 

 19. Před Vánoci jsme Vás informovali o plánovaném označování popelnic čipy. Konečně nastává teplejší počasí, proto od čtvrtku 20. dubna bude místostarosta Zdeněk Kozub čipovat popelnice v Těchanově.

  Prosíme Vás o vystavení a zpřístupnění úplně všech popelnic, které používáte na uložení směsného komunálního odpadu. Popelnice označte číslem popisným nebo evidenčním (např. zavěste štítek, popište fixem nebo barvou..),  aby bylo při čipování zřejmé, ke kterému domu popelnice patří. 

  Neočipované nádoby se již nebudou vyvážet, proto prosíme o maximální spolupráci. Děkujeme! 

 20. Srdečně zveme všechny občany na letošní třetí zasedání zastupitelstva obce, které se koná v úterý 25.4.2023 od 17:00 hod. na Obecním úřadu v Jiříkově.

 21. V pátek 14.4. uvítáme děti od 6 do 13 let v jiříkovské knihovně při noci plné her, soutěží, četby a dobré zábavy. Rodiče mohou děti přihlásit nejlépe do středy 12.4. osobně  nebo telefonicky na obecním úřadě,  příp. mailem na knihovnajirikov@seznam.cz .

  Pokud by někdo z rodičů, příbuzných nebo sousedů byl ochoten pomoci při organizaci akce, budeme rádi.

 22. aneb nákupy bez starostí[Přímý link na anketu]

          Všichni to známe. Jdeme do obchodu koupit jen chleba a něco na svačinu. A tady svítí žlutá cedulka „akce“, a tady zase oranžová. Říkám si: „Tohle bych taky mohl koupit a, když už jsem tady, tak ještě tohle a tamto…“ Pak stojím u pokladny a místo zmuchlané stovky vytahuji platební kartu, zase litr v háji…
          Za mých mladých let vždy v pondělí a ve středu jezdila po našich vesnicích pojízdná prodejna. A co si vzpomínám, nešlo vždy jen o ten nákup, u „Pojízdné“ se sešla celá dědina. Taková malá kulturní akce. Každý měl na papírku ten svůj nákup, chleba, máslo, mléko, ve středu bylo maso. A když dovezli banány nebo zákusky – to byla paráda!
          Jasně, mnohým z nás se to vybaví, některým to přijde úsměvné, ale tak nějak si říkám: „Proč ne?“ I dnes je spousta firem, které se zásobování, pojízdným prodejnám nebo rozvážkám nákupů věnují. Někdo by mohl namítat, že takový nákup bude podstatně dražší, nezažijete ten adrenalin při rozebírání palety se zlevněným cukrem nebo strkanici u pokladny, když prodavačce zamrzne kasa. Ale když si nákup promyslím, sepíšu, objednám, nemusím nikam jezdit, nemusím odolávat nástrahám akčních nabídek a nákupu kolikrát zbytečných věcí… A věřte mi, že to v peněžence hodně brzo pocítíte.
          Je věcí a rozhodnutím každého z nás, kde a jak nakupuje, ale pokud by byl alespoň trošku zájem o využití služeb pojízdné prodejny nebo rozvážkové služby, rádi se pokusíme o zajištění těchto služeb, které by nám mohly usnadnit život, ušetřit čas a v neposlední řadě i peníze. A abychom měli alespoň nějakou představu, dovolíme si vás požádat o vyplnění malého dotazníku. Nebojte, zabere vám jen chvilku a nám to velmi pomůže v rozhodování a popřípadě ve výběru poskytovatele služeb. (Tom Holíček)


  [Přímý link na anketu]

 23. Vážení spoluobčané, v nejbližších dnech najdete v poštovní schránce jarní vydání obecního časopisu Zprávy z konce světa. Jeho elektronickou verzi vám přinášíme už nyní jako pdf soubor v příloze.

  Výherní otázku do ankety o věcné ceny můžete zodpovědět na tomto odkazu:

  https://www.munipolis.cz/app/anketa/ErM2Gno3

  Přejeme hezké čtení a veselé Velikonoce!

  ZZK_Q01_2023.pdf

Please publish modules in offcanvas position.

Mobilní rozhlas
Novinky z úřadu přímo
do vašeho telefonu