image
Drobečková navigace

Úvod > Informace > Obecní symboly

Obecní symbolyObecní vlajka

Uvedené informace čerpají z návrhu znaku a vlajky pro obec Jiříkov vytvořeného Mgr. Janem Tejkalem - HERALDICKÁ TVORBA, Ostrava-Heřmanice, vytvořeném v říjnu 2007. K variantám návrhu doložil vyjádření PhDr. Karel Müller, ředitel Zemského archivu v Opavě, člen Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a garant správnosti návrhů. Na základě těchto podkladů byly naše současné obecní symboly následně schváleny.

 

Poznámky:

  • Použité archivní a knihovní materiály pocházejí z archivních a knihovních fondů Moravského zemského archivu v Brně, Státního okresního archivu Bruntál se sídlem v Krnově, Archivu města Ostravy a archivu autora.
  • V současné právní praxi figuruje jako primární termín „vlajka“. Ve vexilologické terminologii se pak hovoří o vlajce, nebo o praporu dle způsobu užití. V rámci tohoto textu užíváme právně závazný pojem „vlajka“.
  • Poměr stran (šířky a délky) listu vlajky je dle metodického pokynu Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky shodný s poměrem stran státní vlajky České republiky – tj. 2:3.
  • Pojmy „zlatá“ a „stříbrná“ (tinktura) u znaku nahrazují u vlajky pojmy „žlutá“ a „bílá“ (barva).
  • V heraldice se pravá a levá strana popisují z pohledu štítonoše. Z pohledu pozorovatele je tedy heraldicky pravá strana vlevo a heraldicky levá strana vpravo.